20.05.2019 07:04:18
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

2018 Yılı Sonunda Bitecek!

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “2018 yılı sonunda FETÖ davaları bitmiş olacak” dedi ve 'yargı eliyle kumpas yapacak, delil uyduracak hâkim savcının kalmadığını” söyledi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL19 Mayıs  2018 Cumartesi - 01:03
YILMAZ; “2018 YILINDA FETÖ DAVALARI BİTECEK”
Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, FETÖ’yle mücadelenin devam ettiğini belirtti ve şunları söyledi: “Türk yargısının sorunları, dünyada da olduğu gibi hep oldu, olacak. 2007’den sonra ilk defa yargı belli bir terör örgütünün saldırısı altına girmiş. Yani o zamana kadar yargıya sızmalar olmuş ama 2007’den sonra başlayan süreçte o örgüt operasyonel hale gelmiş. 12 Eylül öncesinde de polis, öğretmen kutuplaştı ama yargı hiçbir zaman kutuplaşmadı. Yargı, adaleti hiçbir zaman başka bir amaç için kullanmaya izin verenlere alet olmadı. FETÖ işte bunu yaptı. 15 Temmuz sonrası yargının kendi içindeki bu durumdan kurtulması için 4 binin üzerinde hâkim ve savcı emeklilik ve ihraç yoluyla bu meslekten çıkarıldı.
FETÖ örgütünden dolayı da ağır bir iş yükü geldi. İlk derecede kadromuzun yüzde ellisi yaklaşık üç yıllık kıdeme sahip, kıdemsiz bir kadro var elimizde ama başka çaremiz yoktu. Nasıl kurtuluş savaşımızda 15 yaşında çocukları cepheye sürdük. Türkiye’de adalet ayağa kalkacaksa tarafsız inandırıcı ve adil olacaksa bunu da böyle sağlayabilirdik. Örgüt üyesi, amaçları doğrultusunda yargıyı kullanan hâkim savcıların yerine; mutlak anlamda tarafsız kalabilen güvenilir, yüreğinde vicdan taşıyan kadroları getirdik. Türkiye’de artık yargı eliyle kumpas yapacak, delil uyduracak hâkim savcı kalmadı.
Şu anda hâkim savcılarımızın tamamı bağımsız, vicdanlı, iradeli, hâkimlik edebine sahip kişilerden oluşuyor. Deliller çıktığı sürece de yani FETÖ örgütüyle irtibatı tespit edilenler hızla meslek dışına çıkarılmaya devam edilecek. Türkiye’de adaletin yokluğundan bahsedeceksek 2007-2013 yılları arasındadır. Darbe teşebbüsüyle ilgili açılmamış dava kalmadı. Kararlar çıkmaya başladı. 2018 yılı sonunda ağırlıklı olarak FETÖ davaları bitmiş olacak.” dedi.
Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı