07.03.2021 21:37:19
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

4 Milyonluk Yatırıma Engel Olmak mı?

Bolu Dörtdivan Belediye Başkanı Hamza Efe, Köroğlu Evi Müzesi için yaptığı çalışmaların sekteye uğratılmaya çalışıldığını açıkladı. Başkan Efe, “Ben buradan yaklaşık 4 milyon TL bedeli olan ilçemiz tarihindeki en büyük yatırıma engel olmak isteyenlere hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : DÖRTDİVAN14 Ocak  2021 Perşembe - 00:52
KÖROĞLU EVİ MÜZESİNİ BÖLGENİN ÖNEMLİ BİR
CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ
Dörtdivan Belediye Başkanı Hamza Efe, Köroğlu Evi Müzesi çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Efe sosyal paylaşım ağı facebook sayfasında “Basın Açıklaması” başlığı adı altında Köroğlu Evi Müzesinin sürecinden bahsederek, aşağıdaki önemli açıklamayı yaptı.
Kimse Köroğlu Diyarı Dörtdivan’ımızdan büyük değildir!
“Bismillahirrahmanirrahim,
Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd onun Resul’ü Sevgili Peygamberimize öncelikle salad ve selam olsun. Bizleri buradan izleyen ve bu basın açıklamamızı dinleyen bütün hemşehrilerimize öncelikle selam ve muhabbetlerimi gönderiyorum. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
Prof Dr. Faruk SÜMER tarafından, 1580-1585 yılları arasındaki Osmanlıca mühimme defterlerinin incelenmesi neticesinde 8 adet belge ile DÖRTDİVAN ilçesi SAYIK Köyünden olan KÖROĞLU; DÖRTDİVAN’ımız ile özdeşleşmiş bir halk kahramanımızdır.

Buna yönelik olarak SAYIK köyümüzdeki arkamızda gördüğünüz bu KÖROĞLU Evinin restorasyonu için sizlerin emanetini alır almaz çalışmalara başladık. Bu konuda uzman kişileri ilçemize davet ederek onların görüşleri doğrultusunda bu tarihi projelendirmeyi gündemimize aldık. Hedefimiz geçmiş dönemlerdeki beceriksiz girişimlerden ders alıp biran önce bu tarihi canlandırıp KÖROĞLU EVİ Müzesini bölgenin önemli bir cazibe merkezi haline getirmektir. Buna yönelik olarak da Bismillah diyerek çalışmamızın startını verdik.

Devletimizin yurtdışında ve yurtiçinde birçok projesine imza atmış duayen bir mimar ile projelendirme sürecine başladık. Projelendirme süreci devam ederken 11 Mart 2020 de TBMM de AK Partimize katılım töreni esnasında Sayın Cumhurbaşkanımıza rozeti takma esnasında kendisine birkaç proje ile birlikte bu projemizi de arz ettim. Aradan bir ay geçmeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız beni arayarak projeyi bakanlık olarak destekleyeceklerini ifade etti. Ben buradan zatıâlilerinin kulağına fısıldamış olduğum bu projemiz için hemen harekete geçen ve devletimizin bütün ilgili kurumlarını harekete geçiren Sayın Cumhurbaşkanımıza öncelikle şükranlarımı arz ediyorum.

Bakanlığımızın ilgi kurumu olan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzün bürokratları ile projemizi çalışmaya başladık. Bir taraftan mimarımız ile projemizin hazırlanması devam ederken diğer taraftan Kültür Varlıkları ile bu gördüğünüz Köroğlu Evinin proje hazırlama bedeli, restorasyonu ve bu arazinin üstyapısı dâhil olmak üzere bu yatırımın finanse edilmesi konusunda farklı formüller üzerinde çalıştık. Mevzuata göre bakanlığımızın buraya kaynak aktarabilmesi için buranın % 100 kamuya ait olması ve herhangi bir özel kişinin burada hisse sahibi olmaması gerekiyordu. Biran önce bu kaynağın aktarılması ve bakanlığımızın yatırım programına alınması için vakit kaybetmeden buranın bir kamu kuruluşu olan belediyemize devredilmesi için hak sahiplerini bulup onlar ile iletişime geçmeye başladık.
Çoğunluğu Ankara ve İstanbul’da ikamet eden bu hak sahibi vatandaşlarımızı kapı kapı ziyaret ederek projemizi, memleketimize olan sevdamızı ve bu yatırımın memleketimize olacak katma değerini anlatarak kendilerinden vekâletlerini ve hayırlı çalışmaya vesile olmalarını talep ettik. Şuana kadar ziyaret ettiğimiz bir kapı haricinde hiçbir kapıdan boş dönmedik. O bir kapıyı, bugünkü basın açıklamamızın öznesi olan o bir kapıyı ve o kapının arkasındakileri ayrıca siz değerli hemşehrilerimiz ile paylaşacağım. Bizi kapısından çevirmeyip hiçbir karşılık beklemeden, bir kuruş dahi istemeden gönül rızası ile buradaki haklarını belediyemize devreden şimdi isimlerini okuyacağım hak sahiplerinin her birine şahsım ve memleketim adına çok teşekkür ederim. Allah hepsinden razı olsun.
Ali Yılmaz
Melek Değercan
Hafize Başar
Hekmet Aygül
Hacer Bilgi
Şaban Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Şaziye Değercan
Ümit Yılmaz
Meryem Dilekciol
Seyit Mehmet Yılmaz
Halil Çelik
Ahmet Çelik
Mukaddes Ünallı
Seher Işık
Ayşe Yıldız
Kadriye Taşdemir
Sevim Çetinyürek
Emine Güler
Aydın Taşdemir

Hele içlerinden bir hemşehrimiz var ki hastanede yatarken hasta yatağından kalkıp bu hayırda geri kalmamak için belediyemize vekâletini vermek için notere tekerlekli sandalye ile geldi. Biz böyle insanlar için 24 saat çalışsak bu insanların hakkını yine de ödeyemeyiz. Lakin geldiğimiz noktada sadece Recep Yılmaz isimli şahıs bizi kapısından geri çevirip belediyemize vekâletini vermeyerek memleketimizin kaderi ile oynamaktadır. Diğer hisse sahiplerimiz hayra vesile olmak için buradaki haklarından beklentisiz feragat ederken Recep Yılmaz ise kendi ev yerine karşılık Milli Emlak’tan 1.500 m2 yer alıverirseniz size hisselerimi veririm cevabını vererek buradan dünyalık elde etmeyi tercih etmiştir.
2020 yılı bitmeden Bakanlığımız proje hazırlama bedelini belediyemize ödemek için hazır bekliyordu. Eğer proje hazırlama bedeli 2020 ödenmiş olsaydı bu proje otomatik olarak bakanlığımızın 2021 yatırım programına dahil olmuş olacaktı. Bu kadar hak sahibini ziyaret ederek emanetlerini tek başıma almama rağmen mensubu olmaktan onur duyduğum AK Parti’den bir seçilmiş bir arkadaşımızdan Recep Yılmaz’ı arabasında taşıyıp kendisine alan açmak yerine kendisini ikna ederek hayra vesile olmasını beklerdik.

Ben buradan yaklaşık 4 milyon TL bedeli olan ilçemiz tarihindeki en büyük yatırıma engel olmak isteyen Recep Yılmaz’a ve kendisine akıl hocalığı yapan içimizdeki İrlandalılara hakkımı helal etmiyorum. Sırf bu icraat şahsım Hamza Efe’ye nasip olmasın diyerek bizi engellemeye çalışıyorlar. Derdimiz Dörtdivan sevdasıyla yola çıkıp gecesini gündüzüne katan memleketin bu makûs talihini değiştirmek için mücadele eden bir kardeşiniz olarak şunu belirtmek isterim ki ne yapsalar boş. Hangi engeli önümüze koyarlarsa koysunlar biz inanıyoruz ki iman varsa imkân da vardır. Biz Dörtdivan da tekeden süt çıkaran zihniyetin temsilcisiyiz. Geçmişten ders çıkararak bu memleketi birilerinin egosuna ve ukalalığına asla kurban etmeyeceğiz. 50 bin hemşehrimiz ile birlikte insan ve hizmet odaklı bu yürüyüşümüzün önünde kimse duramayacak bu Köroğlu Evimizi Recep Yılmazlar’a ve içimizdeki İrlandalılara rağmen yine yapacağız. Bu memleketin kaybedecek bir günü dahi yok bilinci içerisinde bundan sonraki süreçte hukuki mücadelemizi başlatarak kamulaştırma ve mahkeme yoluyla kalan hisseleri Recep Yılmaz’dan er ya da geç alacağız. Gönlümüz isterdi ki bu eseri Recep Yılmaz’a rağmen değil Recep Yılmaz ile birlikte yapalım.
Bu vesile ile bu projemizin önünü açan Sayın Cumhurbaşkanımıza, desteklerini esirgemeyen Sayın Kültür ve Turizm Bakanımıza ve Bakan Yardımcılarımıza, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün değerli bürokratlarına, projemizin mimarına ve buradaki hisselerini bize emanet eden tüm hak sahiplerini çok teşekkür ederim. Allah hepsinden razı olsun. Bizi burada bu açıklamayı yapmaya mecbur eden Recep Yılmaz’ı da önce Allah’a sonra milletimize havale ediyorum. Bundan sonrada çalışmalarımıza engel olmak, memleketin kaderi ile oynamak isteyenler olursa kim olursa olsun bunları da aynı şekilde milletimiz ile paylaşmaktan geri durmayacağız. Kimse Köroğlu Diyarı Dörtdivan’ımızdan büyük değildir!
Bu vesile ile tekrar bütün Hemşehrilerimizi ve bizi takip eden herkesi saygı ile selamlıyorum.”
Kamuoyuna saygıyla arz ederim.
Hamza EFE
Dörtdivan Belediye Başkanı
Haberin Videosu