26.05.2020 05:59:19
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Akbaba Lokantası…

Bolu Dörtdivan Belediyesince ilçeye yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Sorkun köyü yakınlarında oluşturulan istasyonda; sakallı, akkuyruk, kızıl ve kara akbaba başta olmak üzere yırtıcı kuş ve memelilere, telef olan büyükbaş, küçükbaş ve tavukların leşleriyle ek besin veriliyor.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : DÖRTDİVAN31 Ağustos  2016 Çarşamba - 15:08
Akbaba Lokantası “Misafirlerini Ağırlıyor”
Bolu'nun Dörtdivan ilçesinde "Akbaba Lokantası" adıyla kurulan istasyonda, neslinin tükenme tehlikesi bulunan 4 tür akbaba ile yırtıcı kuş ve memelilere besin desteği sağlanıyor.
Dörtdivan Belediyesince ilçeye yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Sorkun köyü yakınlarında oluşturulan istasyonda; sakallı, akkuyruk, kızıl ve kara akbaba başta olmak üzere yırtıcı kuş ve memelilere, telef olan büyükbaş, küçükbaş ve tavukların leşleriyle ek besin veriliyor.

Dünyada bu 4 türün bir arada yaşadığı yer olarak bilinen bölgeye gelen yerli ve yabancı kuş gözlemcisi ve fotoğraf tutkunları güzel kareler yakalayabilmek için birbiriyle yarışıyor.
"4 türün bir arada yaşadığı tek yer"
Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu, yaptığı açıklamada, projenin 2013'te başladığını belirterek, "Bölgede bulunan akbabaların sayısı her geçen gün çoğalmakta. Burası, akbabaların yanı sıra şah kartalı gibi birçok yırtıcının bulunduğu bir mekân oldu." dedi.
Bölgede 4 tür akbabanın yaşadığını anlatan Uzunoğlu, "Bu 4 türün bir arada yaşadığı tek yer, ilçemiz. Bizler de elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz. Ayrıca burada yurt içi ve yurt dışından fotoğraf çekmek için gelenleri de ağırlıyoruz." diye konuştu.
Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu, hedeflerinin bölgenin dünya ve Türkiye turizmine kısa sürede açılabilmesini sağlamak olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Burayı güzel bir mekan haline getirip, hazırlamış olduğumuz uzun vadeli projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bu bölgenin ilçe turizmine çok ciddi şekilde katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Şu anda da çok iyi gidiyor. Dünyada da tek olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıyor. Dünyada 4 türün aynı yerde olduğu bir alanın kesinlikle korunması gerek." diyen Başkan Uzunoğlu, istasyona 4 yıl içerisinde yurt içi ve yurt dışından 500'ün üzerinde kuş gözlemcisinin geldiğini kaydetti.

Fotoğraf çekebilmek için günlerce bekliyoruz

Doğa fotoğrafçısı Yusuf Ayhan ise doğada fotoğraf çekmenin çok güzel olduğunu, özellikle kurt, kartal ve ayı fotoğrafı çekmeyi sevdiğini söyledi.
Bölgeden iyi bir görüntü alabilmek için en az dört gün beklemek gerektiğini anlatan Ayhan, "Bu süreyi beklediğiniz zaman şansınız yükseliyor ve istenilen görüntüyü çekebiliyorsunuz. Bölge, dünyanın habitatı en yüksek yeri. Doğal yaşam olarak çok zengin. 4 akbaba türünü burada görebilirsiniz. Burada şah, bozkır ve ak kuyruk kartalını da görmek mümkün. Memeli yırtıcılar olarak da çok zengin. Vaşak var ama çekemedim." ifadesini kullandı.

Ayhan, dünyanın birçok yerine gittiğini ancak Dörtdivan kadar bakir bölge görmediğini aktararak, tek kare fotoğraf çekebilmek için günlerce beklediğini sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı