26.01.2022 19:48:00
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Asgari Ücret 4 Bin 250 TL

Asgari ücret zammı açıklandı. Yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren ve dolaylı olarak 30 milyona yakın kişiyi etkileyecek olan 2022 asgari ücret resmen belli oldu. Asgari ücretin 2022'de net 4.250 lira olmasına karar verildi. Zam oranı ocak ayından itibaren geçerli olacağı için, asgari ücretli çalışanların maaşlarına Şubat ayında yansıyacak.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL16 Aralık  2021 Perşembe - 21:08
ASGARİ ÜCRET 4 BİN 250 TL OLDU
Herkesin merakla beklediği asgari ücret açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamayla, "4 bin 250 lira olarak belirlenecektir" ifadelerini kullanarak asgari ücreti resmen açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022’de uygulanacak asgari ücrete ilişkin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basın toplantısı düzenledi. İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in, üçüncü toplantısını 9 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde yapan komisyon, bugün dördüncü kez toplandı.
Asgari ücretten alınan damga vergisi ve gelir vergisi kaldırıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Bilindiği gibi asgari ücret her yıl çalışan ve işveren kesimlerinin iştirakiyle belirlenmektedir. Bugün 4. toplantıda nihai karar aşamasına gelinmiştir. Taraflar özveri ile bu süreci işlettiler. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak ben de çok mutluyum.
ASGARİ ÜCRET 4 BİN 250 LİRA OLDU, GELİR VE DAMGA VERGİSİ KALDIRILDI
2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Asgari ücrette gelir ve damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece asgari ücretlilerin maaşında net bin 425 liralık artış olacak.
Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız. Hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Asgari ücrette tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz" şeklinde konuştu. (bolugundem.com)


 

YAZARLAR

Tamamı