10.12.2018 03:30:47
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Bolu, Su Yapıları ile İhya Oluyor

DSİ'den açıklama; "Son 15 yılda; Bolu ilimizde 3 baraj inşa ettik. 37 derenin ıslahını tamamladık. 2 adet sulama tesisimiz tamamlandı. 4 adet Barajı Bolu'ya kazandırmak için çalışmalar devam ediyor. 32.800 dekar zirai alanın sulanmasına hizmet edecek olan Seben Taşlıyayla Göleti Sulaması işinin yapımı da hızla devam ediyor"

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL29 Aralık  2017 Cuma - 18:50
BOLU'YU SU YAPILARI İLE İHYA EDİYORUZ
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Son 15 yılda; Bolu ilimizde 3 baraj inşa ettik. 37 derenin ıslahını tamamladık. 2 adet sulama tesisimiz tamamlandı. 4 adet barajı Bolu'ya kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. 32.800 dekar zirai alanın sulanmasına hizmet edecek olan Seben Taşlıyayla Göleti Sulaması işinin yapımı hızla devam ediyor. Ayrıca Bolu'ya 2 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz” dedi.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Tamamladığımız Köprübaşı Barajı ve HES ile 246 milyon m3 su biriktirme hacmine ulaştık. Ayrıca HES’in yıllık toplam enerji üretimi 203 milyon kiloWatt.saat’tir. Proje safhasında olan atıksu arıtma tesisi ile Gerede ilçesinin konvansiyonel Atıksu Arıtma Tesisi ve Dörtdivan ilçesi dâhil 70 yerleşim biriminin Yapay Sulak Alan Atıksu Arıtma Tesisi yapılacaktır. İnşaat safhasında olan içmesuyu tesisini hızla tamamlıyoruz. Ayrıca 3 adet içmesuyu tesisi de proje safhasındadır. Bolu için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 15 yılda 37 adet dere ıslah tesisi yaptık. Ayrıca 1 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir. ’dedi.

GELİŞİM PROJELERİ DEVAM EDİYOR
Bolu ilinin Batı Karadeniz Gelişim Projesi (BAKGEP) kapsamında olduğunu belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “Batı Karadeniz Bölgesi için Batı Karadeniz Gelişim Projesi kısaca BAKGEP’i hayata geçiriyoruz. BAKGEP Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerini kapsamaktadır. BAKGEP ile Batı Karadeniz Bölgesi’ne 2019 yılı sonuna kadar 12 milyar 521 milyon TL’lik yatırım ile su alanında; 501 adet tesis yapılacak, Bu proje kapsamında Bolu’da hak ettiği hizmetleri alacaktır. BAKGEP kapsamında Bolu’ya; 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak tesisler: 2 adet içmesuyu tesisi, 1 adet atıksu arıtma tesisi, 11 adet baraj ve gölet, 8 adet sulama tesisi, 37 adet dere ıslahı, 12 adet HES olmak üzere toplam 71 tesis açılacaktır” şeklinde konuştu.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı