22.04.2019 23:22:20
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Bolu Türkiye Birincisi

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından en çok elektronik imzalı e-reçete yazılan illerin başında yüzdelik oranlarıyla % 97 ile Bolu ve Tokat birinci, Adana ikinci, Kayseri ve Kocaeli üçüncü, en düşük ilin ise Erzurum olduğu açıklandı."

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : SAĞLIK13 Mart  2018 Salı - 17:03
İllere Ait E-Reçete Oranlarının Yüzdesinde "Bolu Birinci"
Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, illere göre e-reçete kullanım oranlarını açıkladı. Yayımlanan verilere göre, e-reçete oranı kamu hastanelerinde ortalama yüzde 87 seviyesine ulaştı. Sağlık Bakanlığı bu oranı yüzde 95’in üzerine çıkarmayı hedefliyor. Bilindiği üzere; SGK tarafından sahte reçete, gereksiz tetkik ve muayene gibi suiistimallerin önüne geçilebilmesi hedefleriyle hayata geçirilen e-reçete sistemi 1 Temmuz 2012 tarihinde fiilen uygulanmaya başlanmış ve 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle de zorunlu hale getirilmişti.

En yüksek yüzde 97, en düşük yüzde 59
Elektronik imzalı e-reçete yazılan en yüksek oranlı iller, yüzde 97 ile Bolu ve Tokat. Bu illeri yüzde 94 ile Adana, yüzde 93 ile Kayseri ve Kocaeli takip ediyor. En düşük oranlı il ise Kırklareli ve Erzurum oldu. Kırklareli ve Erzurum’da yazılan reçetelerin yüzde 57’si elektronik imzalı e-reçetelerden oluşuyor. Diğer illere göre en düşük e-reçete yazılan iller; % 58’er oranıyla Malatya, % 63 Sivas ve % 65 ile Mardin.
Aile hekimlerinin yüzde 97’si, özel hastanelerin yüzde 90’ı kullanıyor
E-dönüşüm çerçevesinde kağıt israfının ve sahte reçetenin önüne geçilip vatandaşların sağlık hizmetlerine daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla başlatılan e-reçete uygulamasını en çok aile hekimleri ve özel hastaneler kullanıyor. Aile hekimliklerinin elektronik ortamda yazdıkları reçetelerin oranı yüzde 97 iken, özel hastanelerde bu oran yüzde 90. 

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı