20.10.2018 23:53:30
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Çiftçilerin borçları yapılandırılacak

Çiftçilerimizin borçları yapılandırılacak, borç faizinin yarısı devletimiz tarafından karşılanacak diyen Milletvekili Ercoşkun, çiftçiyi sevindirecek açıklamalarda bulunarak, "Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan borçları yeniden yapılandırılacak, borç faizlerinin yarısı devletimiz tarafından karşılanacak" dedi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : SİYASET15 Şubat  2017 Çarşamba - 14:56
BORÇLU ÇİFTÇİYE 5 YIL SÜRELİ ÖDEME İMKANI
AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Anayasa değişikliği referandumu öncesi, esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi sağlanması yönündeki çalışmalarının ardından bu kez çiftçilerin yüzünü güldürecek açıklamalara imza attı.
Milletvekili Ercoşkun, yaptığı yeni açıklamada, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan borçlarının yeniden yapılandırılacağını belirterek, şöyle konuştu: "Çiftçilerimizin 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan ve hemen peşin ödenmesi gereken tarımsal kredi borçlarına yapılandırma imkanı getiriyoruz. Hükümetimizin son aşamaya gelen çalışmaları sonrası, çiftçilerimiz borçlarını 5 yıl süreli yapılandırma imkanına sahip olacak. Yapılandırmaya esas tutarın tamamı veya ilk taksidi başvuru süresi sonuna kadar, izleyen taksitleri ise 2018 yılının Kasım ayından başlamak üzere her yıl tekabül ettiği ayda toplam beş eşit taksitte ödenebilecek."
"BORÇ FAİZİNİN YARISINI DEVLET KARŞILAYACAK"
Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarının devamında, yapılandırmada uygulanacak faizin yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılanacağını bildirdi. Ercoşkun, "Çiftçilerimiz, kararın Resmi Gazete'de yayınlandığı tarihten itibaren üçüncü ayın sonuna kadar banka ya da kooperatife başvuruda bulunmasının gerekiyor. Yapılandırmada uygulanacak faizin yarısını üreticilerimiz karşılayacak, diğer yarısını da ise devlet tarafından karşılanacak. Örneğin şu anda yüzde 11 olan tarımsal cari faiz oranının yüzde 5,5'i çiftçi, yüzde 5,5'i de Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak" diye konuştu.
YAPILANDIRMA İMKANI DOĞAL AFET MAĞDURU ÇİFTÇİNİN DE İMDADINA YETİŞECEK
Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarında ayrıca, yapılandırma imkanının doğal afet mağduru çiftçilerinde yardımına yetişeceğini belirterek, "Dolu, don, fırtına, kuraklık, aşırı yağış, hastalık ve daha birçok felaketle karşı karşıya kalan ve bu doğal afetler nedeniyle ürünü zarar gören ve tarımsal faaliyetlerinin finansmanı amacıyla Ziraat Bankası'nda ve Tarım Kredi Kooperatifinde kredi borcu bulunan vatandaşlar da yapılandırmadan yararlanacak" dedi.

BORÇLU ÇİFTÇİYE YAPILANDIRMA ÜSTÜNE YAPILANDIRMA İMKANI
Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarının son bölümünde, söz konusu düzenlemenin yürürlülük tarihinden önce borçları yapılandırılan ve yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödemeleri devam eden borçlular da bu düzenleme hükümlerinden yararlanmak için başvuruda bulunabileceklerinin altını çizdi.
DESTEKLEMELERLE HER DAİM YANINDA OLDUĞUMUZ ÇİFTÇİMİZİ BORÇ YÜKÜNDEN DE KURTARACAĞIZ
Milletvekili Ercoşkun, yem ve gübrede KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi ve hayata geçirilen birçok tarımsal destekleme uygulamaları sonrası çiftçiler için uygulanacak yapılandırma imkanının borç yükündeki çiftçilere büyük ödeme kolaylığı sağlayacağını söyleyerek, "Yapılandırma düzenlememizin Bolu'daki çiftçi kardeşlerimize ve Türkiye'deki tüm çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

 

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar