07.08.2020 03:09:51
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Deve Geçmesin Elekten

Yeniçağalı Emekli Müsteşar Özer ÖZCAN yazısında “Çevre felaketlerinin önüne geçmek veya eski güzel günlere geri dönmek pek zor, çoğu kez de imkansız olmaktadır. Ne olur yol yakınken un eleyiniz. Deve geçmesin elekten... Allah aşkına, rant uğruna gözü kararmışlara uymayın, kıymayın Yeniçağa'ya” dedi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : BOLULULAR14 Temmuz  2020 Salı - 01:32
NELER GELDİ GEÇTİ FELEKTEN, UN ELERKEN DEVE GEÇTİ ELEKTEN
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 01 Ağustos 2020 tarihinden itibaren " Salda Gölü "nde sigara içilmesinin yasakladığını açıkladı...
Yeniçağa Gölü ve Sulak Alanı da, aynı bakanlık tarafından korunmaya alınmış Türkiye'deki ötrofikasyon ve çevre mevzuatı açısından çok önemli alanlardandır. Yatırım planlama hataları ile yoğun kirlenmeye maruz kalan ve canlılığını yitirmek üzere olan bu cennet tabiat varlığı için daha da vahim bir hata olarak aşağıdaki düşündürücü ve üzücü karar alınabilmiştir...
" İlimiz, Yeniçağa İlçesi, Gölbaşı Köyü, Kayabaşı Mevkii, 784 nolu parselde, Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San.Ve Tic.A.Ş. tarafından yapılması planlanan, "Kümes altlığından elektrik enerjisi üretimi amaçlı atık yakma tesisi" (95 Ton/Gün atık kapasiteli) projesine Valiliğimizce 03/07/2020 tarih ve 70703704/E-2020137 karar nolu "Çevresel Etki Değerlendirmesi" gerekli değildir kararı verilmiştir."
Başlıktaki veciz halk değişi, bu yaman çelişkiyi anlatabilmek için seçilmiştir...
Aklımın almadığı, beyin yakıcı ve yürek burkucu olan durum, bütün feryatlara rağmen, Yeniçağa Gölü ve Sulak Alanlardaki çevre katliamının önüne geçilmemesi bir tarafa, artan bir hızla devam etmesidir....
Şimdiden baş gösteren su sıkıntısı ile beraber, yer altı ve yer üstü sularının ve göl suyunun kirlenmesini, atıkların birikme ve nakliyesi sırasında, yakılması ve sonrasında oluşacak, kül, toz, duman, buhar, kimyasallar ve nihayet koku ile beraber oluşacak organik kirlilik düşünülmeden;
Çevre değerliliği konusunda ülkemizdeki "20 Gri alandan" birisi olan ve "Ramsar Sözleşmesine" dahil edilen, 200 ün üzerinde göçmen kuşa ev sahipliği yapan, göl ve etrafındaki canlı ve endemik bitki çeşitliliği ile koruma altında bulunan, torf alanları dolayısıyla karbon yutağı atmosfer özelliğine sahip "Yeniçağa Gölü ve Sulak Alnında" hayvan ve bitki canlılığı kirlenmeden dolayı tehdit altındadır.
Yeniçağa kapladığı alan itibarıyla Bolu'nun en küçük ilçesidir. Arazisi göl ve etrafındaki yeşil alandan ibaret Yeniçağa' da kurulu tavuk, civciv ve yumurta kümeslerinde, eğer Çamlık Köyünde kurulmaya çalışılan 500 Binlik kümesler için de ruhsat verilirse, toplam kümeslerdeki 3 Milyon tavuğun atıkları, avuç içi gibi çukur ve dar olan bu güzel bölgeyi geri dönüşü olmayacak bir şekilde kirletecektir.
Türkiye'de Bolu, Bolu'da da Yeniçağa metrekareye düşen tavuk yoğunluğu en fazla olan arazi parçasıdır. Kirlenmenin önüne geçilemez yoğunluğa ulaşmış bu kümesler memleketimizi bitirmeden soruna çare bulunması, öncelikle kümes yatırımlarının sonlandırılması ve çeşitli nedenlerle devre dışı kalanların yerine yenilerinin yapılmaması şarttır.
Büyük bir sorun halini alan, tavuk atıkları, kesim atıkları, üretim zayiatlarının, atık yakma tesisi adı altında, termik santral yapılması ise daha vahim sorunlar yaratacaktır.
Yeniçağa gölün en hakim kuzey kıyısındaki Gölbaşı Köyünde 1 Milyon 600 Bin, yumurta üreten tavuk kümeslerinin yanına, koronalı günlerden istifade ile atıkları yakarak elektrik enerjisi üretecek termik santral inşaatına başlanmıştır.
Çevre halkının itirazlarına rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, büyük emek ve masraflarla yaptırdığı iki adat kuş gözetleme kulesi, iki adat iskele, göl suyundaki canlılığı yok edecek yeraltı ve yer üstü sularındaki ve göldeki kirlenmeyi engellemek için yaptığı tesisler ile " Kuş çeşitliliğini tanıtacak" binanın açılma aşamasında, Bolu İl Genel Meclisi ile Vilayete Bağlı İl Müdürlüklerinin hassas davranmaması, prosedür izinler ile tehlikeli süreci hızlandırmaktadır. Siyasilerin halkın feryadına kulak asmaması, halkın ve seçtiklerinin itirazına rağmen ilgi duymamaları güzelim Yeniçağa'yı adım adım çevre felaketine sürüklemektedir...
Çevre felaketlerinin önüne geçmek veya eski güzel günlere geri dönmek pek zor, çoğu kez de imkansız olmaktadır.
Ne olur yol yakınken un eleyiniz. Deve geçmesin elekten...
Allah aşkına, rant uğruna gözü kararmışlara uymayın, kıymayın Yeniçağa'ya...
Özer ÖZCAN


Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar
NİHAT /
21.07.2020 17:51:23
ÇAMLIK KÖYÜ KÖY MERKEZİ İLE KÜMES PARSELİ ARASI 400 METRE KURTARMIYOR. ZATEN 1 Ocak 2012'de yürürlüğe giren, ''Koku Yönetmeliği'' nedeniyle sektör cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecek. Mevzuat uyarınca, atık ve koku sorunu nedeniyle, tavukçuluk işletmelerinin, yerleşim yerine, en az 500 metre, ormana ise 150 metre uzaklıkta kurulması gerekiyor.
Ahmet ÖZTÜRK /
18.07.2020 15:11:32
Bolu Merkezi tavuk kümesleri kurulmasına tamamen kapattılar. Yeniçağa'yı 2017 belediye başkanı karar aldık diye bağırdı. Alınan kararın ileri gerisi olmaz. O günden itibaren geçerlidir. Örnek SSK Neden 38 yaşında insaları emekli yapmıyor. Bunu örnek alın beyler beyefendiler. Yeniçağa KÜMESLERDEN İBARET OLMASIN. TURİZME açın - Atıl durumdaki sanayi sitesi boş yatırımcı araştırın gezdirin gösterin. GÖLÜN ETRAFINI DÜZENLEYİN. YÜRÜYÜŞ ALANI YAPIN PARK ALANI YAPIN. BİSİKLET TURU ALANI YAPIN. İSKELE RESTAURANT YAPIN. İYİ BİR ŞEY YAPIN KALICI OLSUN. ABANT - GÖLCÜK HER GÜN BİNLERCE KİŞİ AĞIRLIYOR. ÜLKENİN Her Tarafında Tatlı su kaynakları kesiliyor. YATIRIM SADECE KÜMES OLMASIN 1 tavuk günde 0,300gr tüketir. 1 Milyon Tavuk 300 bin litre su içer. Diğer kullanımla beraber 2-3 katına çıkar. KONYA Ovasındaki obrukları görmedi bu millet. Belirli bir zaman sonra Su çekilince Boşluk oluşur. OBRUKLAR oluşur. Şu an 5000 bin kişinin yaşadığı Yazın ve bayramlarda 10000-15000 kişi yaşadığı YENİÇAĞA İlçesini bitirmeyin. HERKES BANA NE DEMESİN. Şimdi Herkes üstünden bir şeyleri atıyor. AMAN RAHATIM BOZULMASIN. Kimse bana dokunmayan yılan bin yıl yaşaşın. düşüncesinde BİN yıl Yaşayan YILAN BİR GÜN SOKAR. KİMSE Farkında değil. Kümes yerine organize sanayi ağırlık veriniz. yatırımcı bulunuz. BOŞ OTURMAYIN. ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANA PARA YOK.

YAZARLAR

Tamamı