21.01.2019 15:14:29
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Dörtdivan Hayat Bulacak

Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu ve İl Genel Meclis Üyesi Dursun Fidan ile birlikte yapımı devam eden Tekke Barajında incelemelerde bulundular.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : DÖRTDİVAN22 Mart  2018 Perşembe - 02:09
Tekke Barajında Çalışmalar Tüm Hızıyla Sürüyor..
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından 2014 yılında temeli atılan Tekke Barajı Bolu-Dörtdivan ilçesinin 14,5 km güneybatısında Tekkedere köyünün 600 m membasında yer alan Tekke barajımız temelden 76,50 yükseklikte olup ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilecek. Barajımızın gövde hacmi 1 milyon 718 bin m3 olup, barajda 53 milyon m³ su depolanabilecektir.
Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor
Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipindeki Tekke Barajı’nda, Kartalkaya rölekasyon yolu tamamlanarak Bolu İl Özel İdaresine devredildi. Memba batardosu dolgu imalatı geotekstil ve geomembran imalatı tamamlanmıştır. Derivasyon tünel imalatları tamamlanarak derivasyon işlemi sağlanmıştır. Gövde sıyırma ve şekil verme kazıları ile dolu savak kazıları devam etmektedir. Sıyırma kazısı tamamlanan alt kotlardan başlamak üzere, gövde dolgusu devam etmektedir. Tekke Barajı İnşaatında % 62 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup, çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir
Dörtdivan daha sağlıklı bir suya kavuşacak
2019 yılında bitmesi beklenen Tekke barajını Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu ve İl Genel Meclis üyesi Dursun Fidan yerinde inceledi. Şantiye Şefi Tayfun Gülerkaya’dan bilgi alan Başkan Uzunoğlu;“ Gövde dolgusunun bu yaz tamamlanması hedeflenen 101 milyon TL lik yatırım bedelli bu proje ile başta ilçe halkımız olmak üzere Gerede ve Yeniçağa ilçelerinede yılda 7 milyon m³ içmesuyu sağlanacaktır. Ayrıca 155 bin 230 dekar tarımsal l arazide bu baraj ile sulanacak. Tekke barajı ile Ulusu deresi vadisinde uzanan taban arazilerin taşkın zararlarından korunması da sağlanmış olacaktır. Proje tamamlandığında; milli ekonomiye yıllık 40.000.000 TL gelir fayda sağlayacak olan ve seneye bitirmeyi planladığımız bu baraj ile vatandaşlarımız artık daha sağlıklı ve temiz bir suya kavuşacak. Şimdiden tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.
Alıntı: www.boluhavadis.net 

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı