20.01.2019 18:24:19
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

E-Devlet Miras Sorgulama

Soyağacı ve şehit sorgulamadan sonra e-Devlet'ten bir yenilik daha geliyor. Bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenmek artık daha kolay. E-Devlet üzerinden artık “Mirasçılık Belgesi" işlemleri de yapılacak.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL05 Mart  2018 Pazartesi - 16:34
E-Devlet'ten yeni bir hizmet daha! Tek tıkla miras sorgulama
"Şehit" bilgisi ve "Soyağacı" sorgulama uygulaması başlatan E-Devlet, bu kez de sistem üzerinden "Mirasçılık Belgesi" hizmeti vermeye başlıyor.
Son dönemde "Soy Ağacı" ve "1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama" hizmeti başlatan e-Devlet uygulaması bu kez de sistem üzerinden "Mirasçılık Belgesi" hizmeti vermeye başlıyor. 6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.
Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle: "Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir."

Veraset İlami Belgesi sorgulaması yaparak miras konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.
e-Devlet'e giren vatandaşlar, Adalet Bakanlığı sekmesine girerek; "Veraset İlamı Sorgulama" kısmından miras bırakan kişinin T.C kimlik numarasını yazarak miras sorgulama işlemlerini yapabilecekler
Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı