19.11.2018 08:48:31
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

En uzun su tüneli bitiyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara'daki barajlarda su seviyesinin yüzde 10'a kadar düştüğünü belirterek "Gerede'den Çamlıdere Barajı'na, 32 kilometrelik dünyanın en uzun içme suyu tünelini önümüzdeki yıl bitiriyoruz, sıkıntı yok" dedi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL27 Kasım  2017 Pazartesi - 19:29
Ankara'nın Su İhtiyacını Karşılayacak, Gerede Tüneli'nde Sona Yaklaşıldı.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Ankara'nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını garanti altına alacak olan Gerede Tüneli'nde sona yaklaşıldı.
Projede yüzde 90 civarında fiziki gerçekleşme sağlandı. Bolu'dan başlayan proje, Gerede Havzası'ndan yıllık 226 milyon metreküp suyu, Çamlıdere Baraj Gölü'ne aktaracak şekilde inşa ediliyor. Yalova'da temaslarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Biz su ile ilgili çok büyük düşünüyoruz. Vatandaşlar eskiden 'Su gelecek mi gelmeyecek mi?' diye büyük bir korku içindeydi. Artık öyle bir korku yok. Çünkü bizim A, B planlarımız var. Biz her sene Mayıs ayında benim başkanlığımda mutlaka bir çalışma yapıyoruz, 'Şehirlerin durumu ne? A planı mı, yoksa B planı mı uygulayacağız' diye... Bu sene de baktık, sıkıntıları giderdik. Şu anda doluluk oranı İstanbul'da yüzde 55, İzmir ve Bursa'da yüzde 42, Ankara'da yüzde 10, ama Çamlıdere Barajı çok büyük. Bizim orada C planı devreye giriyor.
Gerede'den, 32 kilometre uzaktan tek tünel, dünyanın en uzun içme suyu tünelini bitireceğiz önümüzdeki yıl. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yok" dedi.
Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar
/
28.11.2017 17:47:50
Emeği geçenlerin ellerine sağlık su gibi aziz olsunlar. Celal öztürk

YAZARLAR

Tamamı