20.01.2019 17:31:35
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Gölcük, Cazibe Merkezi Olacak

Doğal güzellikleriyle ünlü Bolu'nun Gölcük Milli Parkı konaklamaya açılacak olup milli parkta; dağ köşkü ile 25 adet bungolav yapımı Göl Gazinosuyla birlikte özel işletmeye verilecek. Ayrıca Gölcük'e 3.1 km mesafeden teleferikle ulaşım başlayacak. 1.5 kilometre uzunluğunda da yamaç kızağı yapılacak.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL14 Aralık  2017 Perşembe - 02:02
"Gölcük Tabiat Parkı" Dünya Çapında Cazibe Merkezi Olacak.
Doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’nun sembollerinden olan ve dört mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Gölcük Milli Parkında yeni dönem için ihaleye çıkıldı.
Bolu Belediye Başkanı Yılmaz: “İddialıyız, bu proje, Türkiye'nin gözbebeğini dünyaya tanıtıcak”
Türkiye'nin gözbebeği "Gölcük Tabiat Parkı" dünya çapında bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Bolu Belediyesi doğa harikası parka, doğal yapısıyla uyumlu yeni tesisler kurulması ve parkın 22 yıllığına işletilmesi için ihaleye çıktı. 19 Aralık’ta yapılacak ihalede, koruma kullanma dengesi gözetilecek ve Gölcük’ün herkesi hayran bırakan doğal görünümü korunacak. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Tabiatın Kalbi Bolu, Türkiye’nin yaşanabilir kentler sıralamasında ilk 10 içinde yer alıyor. Biz yaptığımız çalışmalarla Bolu’yu bir dünya şehri yapma hedefindeyiz. Abant, Yedigöller ve Gölcük gibi muhteşem tabiat parklarına sahibiz. Bugüne kadar tüm yaptığımız projeleri çevreye duyarlı, doğal güzelliklerimizi koruyan ve kollayan anlayışla gerçekleştirdik. Bu proje de 2012 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğal Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan Gölcük uzun vadeli gelişim planına uygun olarak hazırlandı. Gölcük Tabiat Parkı'nı iki kelimeyle anlatmak gerekirse, 'huzur ve güzellik' diyebiliriz. Bu doğal dokuyu bozmadan, vatandaşlarımızın keyifle pikniklerini yapabilecekleri, nefes alabilecekleri bir ortam yaratmak için çalışıyoruz. İddialıyız; bu proje ile Türkiye’nin göz bebeği bu tabiat harikasını dünyaya tanıtacağız. Bu iddiamızı paylaşan, bu hayalimize inanan yatırımcıları ihalemize bekliyoruz" dedi.

Tek bir ağaca bile dokunulmayacak
Gölcük Tabiat Parkı'nın mülkiyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğal Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne ait. 2040 yılına kadar parkı devralan Bolu Belediyesi, 22 yıllık dönem için, ihaleye çıkma kararı aldı. İhaleyi kazanacak istekli, park sınırları içinde belirlenen alana dağ köşkü ve 25 adet bungalov yapacak. Ayrıca park içinde bulunan Gölcük Göl Gazinosu da ihale kapsamında yer alacak ve bir yıl içerisinde yeni işletmeciye geçecek.
Dağ Köşkü ve bungalovlar için 16 aylık bir inşaat süresi olacak. Gölcük Tabiat Parkı'na yapılacak bungalovlar için titiz bir çalışma yürütüldü. Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi tek bir ağacın bile kesilmeyeceği, mevcut doğal ortamın korunacağı ortaklaşa bir proje hazırladı. Karşılıklı yapılan müzakerelerin sonucunda, bungalovların park içindeki caminin üst tarafında olması benimsendi. Böylece yeşil doğa ile uyumlu ağaçların arasında gizli kalacak bungalovlar yapılması sağlanacak.
Göl çevresi rekreasyon alanı
Gölcük Tabiat Parkı Projesi'nde, doğal güzelliklerin en üst seviyede korunabilmesi için, önemli bir karar da alındı. Gölün çevresi tamamen rekreasyon alanı olarak düzenlenecek. Ziyaretçiler muhteşem bir manzaranın eşlik ettiği, toplam uzunluğu 1,5 kilometre olan göl çevresinde yürüyüş yapıp, bisiklete binebilecek. Ayrıca orman içindeki yer alan ve 5 kilometrelik patika yürüyüş yollarında ağaçların arasında doğal hayatı keşfedebilecek. Vatandaşlar yeni dönemde göl çevresinde ateş yakmadan piknik yapabilecekler. Ateşli piknik, bir başka deyişle mangal için de Gölcük girişinde yer alan eski balıkhane tarafında ayrı bir alan oluşturulacak. Böylece göl çevresi mangal dumanından ve ateşten arındırılacak.
Araç trafiğinden arındırılacak
Parkla ilgili planlamalar bununla da sınırlı değil. Bolu Belediyesi park ziyaretçileri için bölgenin araç trafiğinden arındırılması için de çalışıyor. Gölcük Teleferik Projesi, Karacasu-Gölcük arasını eşsiz manzaraların eşlik edeceği 9 dakikalık süreye indirecek. Bu projenin de 2019 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Bölgeye kurulacak olan dağ kızağı tesisiyle ise yaklaşık 3 kilometrelik engebeli arazinin dakikalar içinde kat edilmesi sağlanacak. Güzergah uzunluğu ile dünyadaki örnekleri arasında başı çekecek olan dağ kızağıyla yokuş aşağı seyahat süresi 4 dakika 42 saniye, yokuş yukarı seyahat süresi ise 7 dakika 8 saniye olacak.

54 çeşit nilüfere, 1 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Gölcük'ü belediye olarak devralmalarından sonra birçok çalışmaya imza attıklarını söyledi. Amaçlarının Gölcük'ün büyülü güzelliğinin üzerine düşen tüm gölgeleri kaldırmak olduğunu söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti:
"Bu güzelliğin en saf haliyle ziyaretçilerimize ulaşabilmesi için gerekli altyapı, peyzaj ve çevre düzenlemesini yaptık. Gölün dibindeki balçık ve çamuru temizledik ve belli aralıklarla halen itfaiye ekibindeki balık adamlar gerekli temizliği yapıyor. Koruma ve kullanma dengesini gözeterek yaptık tüm çalışmalarımızı. Bize geçtikten sonra 5 milyon liralık bir yatırım yaptık. Gölcük Tabiat Parkı’nı bir nilüfer koleksiyonerinden aldığımız 54 çeşit nilüfer ile başka bir güzelliğe daha kavuşturduk. Adeta bir nilüfer cennetine dönüştürdük. Gölcük, yılda yaklaşık bir milyon ziyaretçi ağırlayan bir tabiat parkına dönüştü. Gölcük Tabiat Parkı, artık dünyada turizm markası olma yolunda ilerliyor."
Hayallerimizi paylaşan girişimcileri arıyoruz
"Biz bugüne kadar belediyemizin imkanlarını seferber ederek, Gölcük'ü olması gereken noktaya getirdik. Bundan sonrasında ise Gölcük'ü bir Türkiye markası olarak, uluslararası turizm piyasasında hak ettiği yere ulaştıracak girişimcilerimizi arıyoruz. Bizim iddiamızı ve Gölcük'le ilgili hayallerimizi paylaşan herkesi de ihalemizde görmek istiyoruz. Bolu çok özel bir coğrafya. Keşfedilmemiş daha nice güzelliğimiz var. Bolu’yu turizm şehri yapmak istiyoruz. Bu konuda çok ciddi bir mesafe kaydettik. Dört mevsimin tüm güzelliklerini sergileyen Bolu kısa bir süre sonra turizmin gözde şehirlerinden biri olacak. Biz Tabiatın Kalbi Bolu’yu doğa, sağlık ve spor kenti yapacağız. Dünyadaki turizm trendleri de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Huzurdan adrenaline kadar her duyguya tattıracak, müthiş deneyimlere imza attıracak bir potansiyele sahibiz. Artık tüm Bolu halkı da bu hedefimize sahip çıkıyor. Şehirde turizm yatırımları artıyor. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında müthiş bir artış var. Bolu, turizm potansiyeli ile Türkiye ekonomisine de katkı sağlayacak. Yatırımcılar açısından da çok cazip olanaklar sunuyoruz. Bu fırsatı iş dünyası kaçırmasın deriz.”

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar
Mustafa /
24.12.2017 17:43:41
Cok yazik.. Golcuk nasil cazibe merkeze olacak. Gocuk mahvolacak. Uc bes yandasa peskes cekilecek Golcuk, ve ileleebet mahvolacak

YAZARLAR

Tamamı