19.11.2018 09:46:37
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu..

Ankara Valiliği 1 Aralık'ta başlayacak kış lastiği uygulamasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Ankara Valiliğince il sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlar için her yılın 01 Aralık 2017 - 01 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiğine dikkat çekildi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL27 Kasım  2017 Pazartesi - 16:39
Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğuna İlişkin Basın Duyurusu
Ankara Valiliği kış lastiği uygulamasıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şöyle denildi:
"Kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi durumlarda trafik güvenliği olumsuz etkilenmektedir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla araçlarda kış lastiği kullanılmasının temini açısından aşağıda belirtilen usul ve esaslara göre hareket edilmesi uygun görülmüştür.
1- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği’ne göre şehirler arası kara yollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların 01 Aralık 2017 – 01 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur.
2- Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerinin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekmektedir.
3- Kış lastiği bulunmayan araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecektir.
4- Trafik idari para cezası karar tutanağının tebliği işletene yapılacağından, lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerini temin etmek amacıyla araç sürücüsüne güzergâh ve yerleşim yeri bilgilerini de içeren izin belgesi verilecektir. Ayrıca, izin verilen yerleşim yerinin adı trafik idari para cezası karar tutanağında da belirtilecektir.
5- Valiliğimizin 14.11.2017 tarih ve 179 sayılı kararı uyarınca ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren yolcu ve eşya taşımasında kullanılan ticari araçlarda da 01 Aralık 2017 – 01 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunludur.
6- Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 65/a maddesinde belirlenen para cezası uygulanacaktır.
İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, trafik ekipleri ve belediyeler tarafından gerekli denetimler yapılacak, kurallara ve alınan kararlara aykırılıkların tespiti halinde yasal işlem uygulanacaktır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur."Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı