23.08.2019 14:52:28
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Minik Zeynep'ten Kahreden Haber..

Bolu'da 2012 yılında kemik iliği hastası olarak dünyaya gelen 5 yaşındaki Dörtdivanlı Zeynep Gülcan, ilik nakli için yaklaşık 3,5 yıl geç kalındığından dolayı yürüyemiyor ama fizik tedavi ile inşallah tekrar yürüyecek. Göz sinirleri yüksek derecede hasar gördüğü için de artık göremiyor.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : SAĞLIK16 Şubat  2017 Perşembe - 13:47
Minik Zeynep, Hem yürüyemiyor, hem de göremiyor
Kızının ilik nakli olalı 6 ay olduğunun ifade eden baba Mustafa Gülcan, “Zeynep, ilik nakli için yaklaşık 3,5 yıl geç kalındığından dolayı yürüyemiyor ama fizik tedavi ile inşallah tekrar yürüyecek. Göz sinirleri yüksek derecede hasar gördüğü için artık göremiyor da. İyi olur mu olmaz mı bekleyeceğiz. Doktorların söylediğine göre bir tedavisi yok ama ileriki yıllarda sinirler kendi kendini tedavi edebilirmiş” dedi.
Kardeşinin kordon kanı nakledildi.
Bolu’da 5 yıl önce Hemofagositik Lenfohistiositoz (HLH) hastalığı teşhisi konulan Zeynep Gülcan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji Bölümü’nde tedavi altına alındıktan kısa bir süre sonra hastalığı tekrar nüksedince kemik iliği nakli yapılmasına karar verildi.

Mustafa ve Nurcan Gülcan çiftinin kemik iliği hastası olan kızları Zeynep'in tedavisi için Türk Kızılayı Bolu Şubesi tarafından yurt genelinde kan bağışı kampanyaları yapıldı, ancak uygun donör bulunamadı. Kızlarının hastalığının ilerlemesi ve yapılan tedavilerin yetersiz kalması üzerine anne Nurcan Gülcan, kızının hayatını kurtarabilmek için hamile kaldı ve geçen yıl temmuz ayında Umut Eymen ismini verdikleri bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Doğum esnasında Umut Eymen'in göbek kordonundan alınan kök hücre, geçen eylülde, hastalığı her geçen gün ilerleyen küçük kıza özel bir hastanede nakledildi. Annesiyle hastanede kontrol altında tutulan Zeynep'in sağlık durumu normale dönmesine rağmen, kök hücre naklinin geç yapılması nedeniyle kız çocuğunda bazı rahatsızlıklar meydana geldi. Bacakları tutmayan Zeynep yürümekte zorluk çekerken, göz damarlarına baskı yapan sinirler nedeniyle de yüzde 100 oranında görme kaybı yaşadı. Hastanedeki tedavisinin ardından Gülcan'a yürüyebilmesi için fizik tedavi uygulanmaya başlandı.
"İnsanlarımız duyarlı olmadığı için geç kalındı"
Dörtdivanlı Baba Mustafa Gülcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, insanların ilik nakli konusunda yeteri kadar duyarlı olmadığını savunarak, normal şartlarda 3,5 yıl önce yapılması gereken kök hücre naklinin geçen yıl yapılabildiğini belirtti. Gülcan, ilik naklinin 6 ay önce olduğunu anlatarak, "Tedavisinin geç kalması nedeniyle yürüyemez hale geldi. Fizik tedavi görüyor. Umarım sağlığına kavuşur. Göz sinirlerinin hasar görmesi nedeniyle şu an görmüyor. İlik nakli için yaklaşık 3,5 yıl bir gecikme oldu. Türkiye'de insanlarımız fazla duyarlı olmadığı için geç kalındı. Doktorlar gözleri konusunda bir tedavinin olmadığını söylüyorlar. Belki ilerleyen yıllarda göz sinirlerinin kendi kendine iyileşebileceği söyleniyor." dedi.
Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar
ibrahim Dörtdivanli /
16.02.2017 22:26:25
Biz hani severiz hani yardım ederdik nerde bu sözlerin arkasında duranlar

YAZARLAR

Tamamı