13.12.2019 18:38:04
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Rengârenk Şenlik Düzenlenecek

Bolu ili Mengen ilçesi Gökçesu Beldesi “Mengen Yöresel Elbisesini Giyen Gelsin” sloganı ile bütün kadınları sandıktan çıkardıkları yöresel düğün kıyafetleri ile rengârenk bir şenliğe hazırlanıyor. Şenlik 13 Ağustos 2019 Salı Günü Bolu ili Mengen İlçesi Gökçesu beldesinde düzenlenecek.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : BOLULULAR24 Temmuz  2019 Çarşamba - 15:50
Mengen Yöresel Giyim Kültür Şenliğine Hazırlanıyor
“Mengen Yöresel Elbisesini Giyen Gelsin” sloganı ile bütün kadınları sandıktan çıkardıkları yöresel düğün kıyafetleri ile rengarenk bir şenliğe hazırlanıyor.
Komite Başkanlığını Hüseyin Varlık’ın yaptığı organizasyona her geçen yıl ilgi büyüyerek devam ediyor.
Bolu’da özel olan Mengen yöresel giyimini tanıtmak, unutulmamasını sağlamak ve yeni kuşaklara aktarmak amacı ile Yöresel Giyim Kültür şenliği düzenleniyor.
Bu amaçla köylerden katılımın sağlanması için yoğun çalışmalar başlatıldı. Mengen gurbetçilerinin giyimlerine sahip çıkan, Mengen sevdalılarının ilgisi ile 2’inci şenliğin daha çok katılımcı ile ses getireceği düşünülüyor. Mengenli kadınların sandıklarında sakladıkları yöresel düğün kıyafetleri artık özel terziler tarafından isteğe göre dikiliyor. Mengen Yöresel Tatlar ve Giyim şenliğine katılımın yarış halinde olacağı, tatlı bir rekabet eşliğinde ve folklorik yöre kadınlarının manken edası ile ilçeyi şenlendireceği ve ülkemizde ilgi ile izleneceği vurgulandı. Yöresel Tatlar ve Giyim Kültürü Şenliğinin bölgemizde ilk olduğu için yöresel elbisesini giyen kadınların katılımı istendi.

Mengen Yöresel Giyim Kültür Şenliği tertip komitesinden yapılan açıklama şöyle;

“Bizler kültürümüzü genç nesillere aktarmak, anlatmak ve yaşatmak istiyoruz. Bu bağlamda her yıl geniş kapsamlı çalışmalar yaparak yurt içinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Her yörede olduğu gibi tanıtım amaçlı Valilik, Kaymakamlık, Belediye ve ilçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Dernekler tarafından işbirliği ve iletişimi artıracaktır.
Projede Mengen yöresel kültürünü, giysilerini, örf ve adetlerini tanıtma amaçlı etkinlikler düzenlenmesi planlanırken, dünden bugüne kültürümüzün devam ettirilmesi için, il ve ilçe birimlerimizin araştırmalarından faydalanılacaktır.
Amacımız; Mengen yöresinin gelenek ve göreneklerini tanıtmak. Mengen yöresinin tarihini, kültürel zenginliklerini tanıtmak. Unutulmuş kültür mirasımızı gün yüzüne çıkarmak. Bölgemiz arasında farkındalık yaratmak. Bölge halkı ile projeye destek veren kurum ve kuruluşların kaynaşmasını sağlamak. -Kurumlar arası koordinasyon iletişim ve iş birliğini artırmaktır.”

PROGRAM 13 Ağustos 2019 Salı Günü Mengen Gökçesu’da
Mengen Havuzlu kahve yanında saat: 11.00 de toplanacak olan yöresel giyimli katılımcılar Davul ekibinin çalgıları ile kortej eşliğinde Dörtyol mevkiine kadar yürüyecekler ve ardından araçlarla Gökçesu Beldesi’ne hareket edilecek. Gökçesu Belediyesi’nin ev sahipliğinde park alanında Mengen Yöresel çalgı ekip gösterileri. Halk Eğitim Yöresel Giysileri, tarım araç ve gereçleri sergileri Program bitimine kadar ziyarete açık olacak. Mengen Halk Oyunları gösterisi. Kadın Giysileri tanıtımı, Defile, Mengen Halk Oyunları Gösterisi, Katılımcıların birlikteliği kaynaşma yemeği, Yöresel Davul Zurna Ekibinin ve yöresel sanatçılarımızın Gösterileri ile saat 19.00 kadar eğlencelerle program devam edecek.
Kaynak: bolununsesi.com
Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı