18.08.2019 04:36:13
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Şap Hastalığı ile Mücadele..

Bolu'da Şap Hastalığı ile Mücadele aralıksız devam ediyor. Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fahri TETİK, Bolu İl genelinde 117.000 olan aşılama adedi hedefinin gün itibari ile 80.000 adedinin gerçekleştirilmiş olduğu, en kısa sürede hedefin % 100'e ulaşılarak koruma bağışıklığının sağlanacağını söyledi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : SAĞLIK21 Ekim  2017 Cumartesi - 01:16
Bolu’da Şap Hastalığı ile Mücadele Aralıksız Devam Ediyor
Şap hastalığının ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle mücadelesinin kolay olmasının beklenemeyeceğini, fakat gelişen teknoloji, çiftçilerimizin bilinçlenmesi ve personellerimizin çabası ile inancımızın arttığını belirten Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fahri TETİK sözlerine şöyle devam etti: "Dünya üzerindeki en bulaşıcı hastalık olarak bilinen şap hastalığının, ülkemizde görülen belli başlı tipleri yüksek mutasyon gücü ile değişip karşımıza kendini yenilemiş olarak çıkmaktadır. Müdürlüğümüze bağlı Veteriner Hekimler ve bölge enstitü müdürlüğünün koordinasyonu ile 2017 yılı için potansiyel yeni tip şap virüsleri hakkında bilgi edinip yeni aşı üretimine katkıda bulunmaktayız. Çevre ülkelerden gelen araştırma sonuçları ile gelecek dönem mücadelelerini planlamaktayız."

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fahri TETİK, açıklamalarında, 2017 sonbahar aşılama kampanyası kapsamında Bolu il sınırları içerisinde bulunan tüm hayvancılık işletmelerinde yürütülen aşılama, kontrol ve güncelleme faaliyetleri tüm ciddiyeti ile devam ettiği, İl genelinde 117.000 olan aşılama adedi hedefinin gün itibari ile 80.000 adedinin gerçekleştirilmiş olduğu, en kısa sürede hedefin %100' ne ulaşılarak koruma bağışıklığının sağlanacağı bilgisi alındı.

Koruma uygulamalarının maliyeti düşük ve kolay olan yöntem olduğunu söyleyen İl Müdürü TETİK, Şap hastalığındaki en güçlü silahımız ise tüm hayvan varlığının eş zamanlı aşılanmasıdır. Konu ile ilgili gerekli çalışmaların yanında çiftçi eğitimine de önem verdiklerini, kolluk kuvvetleri ile beraber yol kontrollerinin devam ettiğini ve böylece şap hastalığı mücadelesinin her cephede sürdürüldüğünün altını çizdi.

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı