21.01.2019 14:17:55
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Seçmen Listeleri Askıda!

24 Haziran'da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri için seçmen listeleri askıya çıktı. Listeler, 12 Mayıs 2018 saat 17.00'de askıdan indirilecek. Seçmen kaydınızı Muhtarlıklardan veya YSK sitesine girerek, TC kimlik numaranızla sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL03 Mayıs  2018 Perşembe - 00:53
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA! TIKLAYIP ÖĞRENEBİLİRSİNİZ
Seçmen Kütüğü askı listeleri Muhtarlıklarda askıya çıktı. Muhtarlıklardan Listeye bakarak veya YSK web sitesine girerek, seçmen kaydınızı öğrenebilirsiniz. 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine kısa bir zaman kaldı ve geri sayım başladı.
Yurt İçi Seçmen Kütüğü askı listeleri askıya çıktı. 12 Mayıs saat 17.00'de askıdan indirilecek.
Askı listelerinin; Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce Adres Kayıt Sistemi'nden alınan Türkiye'de ikamet eden ve seçmen niteliğini taşıyan kişilere ait kayıtların, gerekli işlemler yapıldıktan ve seçmen kütüğüne dönüştürüldükten sonra askıya çıkarılan listeler olduğu belirtildi.
Bu kapsamda, yerleşim yeri değişikliği nedeniyle seçim çevresi değişen ilçe seçim kurullarınca, güncelleştirme ve muhtarlık bölgesi askı listelerinin düzenlenmesi ile sandıkların numaralandırılması işlemleri yeni durum esas alınarak yapılacak.
Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce 30 Nisan'dan önce; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden oy verme günü itibarıyla 18 yaşını dolduracak olan ve geçerli yerleşim yeri adresine sahip Türk vatandaşlarına ait bilgiler alınacak. Bu kapsamda alınan ölüm, vatandaşlığın kaybedilmesi veya kazanılması gibi olay bilgileri Yurt İçi Seçmen Kütüğüne işlenecek.
Oy verme günü itibarıyla silahaltında olan er ve erbaşlara ilişkin bilgiler, Milli Savunma Bakanlığı Asker alma Genel Müdürlüğünden, askeri öğrenciler ve yedek subay öğrencilerine ait bilgiler de Genelkurmay Başkanlığından alınarak bu kişilerin seçmen kütüğündeki kayıtları dondurulacak.
Askerliği nedeniyle daha önceden kayıtları dondurulanlardan oy verme günü itibarıyla terhis olacaklar var ise kayıtları "oy kullanabilir" hale getirilecek.
Ceza infaz kurumlarında bulunan taksirli suçlar dışındaki hükümlülere ait bilgiler (ceza infaz kurumundan firar edenler dâhil) Adalet Bakanlığından alınarak kayıtları dondurulacak. Ceza infaz kurumlarında bulunması nedeniyle daha önceden kayıtlan dondurulan hükümlülerden oy verme günü itibarıyla tahliye olacaklar var ise kayıtları "oy kullanabilir" şeklinde düzenlenecek.
Kasıtlı suç nedeniyle haklarında verilen mahkûmiyet kararları kesinleşmekle birlikte henüz ceza infaz kurumuna alınmayanlar, koşullu ya da denetimli serbestlikten yararlanarak salıverilenler ile uzun süreli hapis cezası ertelenen veya 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 16'ncı maddesinin ikinci fıkrası gereğince infazı geri bırakılan hükümlülerin kayıtları dondurulmayacak.
SEÇMEN KAYDI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
Seçmen sorgulama işlemi ysk.gov.tr sitesinde işleme açıldı. Seçmen kaydınızı öğrenmek için 12 Mayıs 2018 tarihine kadar aşağıdaki resmi tıklayıp, (YSK) Yüksek Seçim Kurulu sitesine girerek, TC numaranızla sorgulayıp, öğrenebilirsiniz. 

Açılan sayfada bilgileriniz ve hanenize kayıtlı olanların bilgileri çıkıyor. Eğer seçmen listesi sorgulamasında isminiz çıkmazsa düzeltme ve yerleşim yeri adresi değiştirmek isteyenlerin nüfus müdürlüklerine şahsen başvurmanız gerekiyor.
Seçmen kaydı sorgulamak için e-Devlet Kapısı http://www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın üst kısmında bulunan “Giriş? Yap” bağlantısına tıklayın.
Ayrıca e-Devlet ana sayfasında bulunan arama kutucuğuna da Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama yazarak sisteme erişebilirsiniz.
Kimlik Doğrulama Yöntemine tıklayıp ekranda çıkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.
Sisteme eriştikten sonra açılan ekranda yurt içi seçmen kütüğündeki bilgileriniz yer alacaktır.
Ayrıca seçim dönemlerinde oy kullanacağınız yer bilgileri Yüksek Seçim Kurulu tarafından bu sayfada görüntülenir.

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı