20.05.2019 07:30:36
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Sınavla Öğrenci Alacak Liseler !

MEB, 8'inci sınıf öğrencilerinin 2 Haziran'da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları açıkladı. MEB, 8'inci sınıf öğrencilerinin 2 Haziran'da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları açıkladı. Peki, Bolu da hangi liseler?

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : EĞİTİM11 Nisan  2018 Çarşamba - 04:21
MEB sınavla öğrenci alacak liselerin listesini yayınladı
Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alacak liselerin listesini yayınladı. Listede liselerin öğrenci kontenjanları da yer alıyor. Yeni düzenlemeye göre 8'inci sınıf öğrencileri 2 Haziran'da isteğe bağlı sınava girebilecekler.
8'inci sınıf öğrencileri, 2 Haziran'da yapılacak isteğe bağlı merkezi sınav başvurularını, yarından itibaren 18 Nisan'a kadar yapabilecek.
İsteğe bağlı liselere giriş sınavı için başvurular 11-18 Mayıs 2018 tarihinde elektronik ortamda eğitim gördükleri okul müdürlüklerinde yapılabilecek. Sınav 2 Haziran tarihinde tüm il merkezleri ile gerekli görüldüğü takdirde ilçelerde ve yurt dışı sınav merkezlerinde yapılacak. Sınav Türkiye saatiyle saat 09.30'da başlayacak. İki aşamalı olacak sınavın ikinci bölümü ise 11.30'da yapılacak.
NİTELİKLİ LİSE DAHA İYİ BİR EĞİTİM...
Liseye Geçiş Sistemi (LGS) iki ayak üzerine kurulu. Birincisi sınavsız geçiş yani adrese dayalı olarak öğrencinin en yakın liseye geçişinin sağlanması, ikincisi ise sınavla nitelikli liselere öğrenci alınması. Buna özel okullar da dahil. Bir farkla özel okullar isterlerse kendi sınavlarını da yapabilecek, LGS'yi de kriter olarak alabilecek. İşte bu nedenle nitelikli liseler bu yüzden önemli hale geldi. Daha iyi bir eğitim ve daha iyi bir üniversite kazanmanın adresi olarak artık nitelikli liseler ön plana çıkıyor.
SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKULLAR
Peki nitelikli lise ne demek? Diğerlerinden farkı ne? Her ilde sınavla öğrenci alacak liseler arasında Fen Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri de yer alıyor. Bunlar MEB'nin eğitim kalitesi kriterine göre belirlenen liseler. Bir anlamda yatırım yapılan, proje okullar.
Bolu da Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Liseler:

YGS BAŞVURULARI OKULLARDAN YAPILACAK
Hangi ilde olursanız olun, nitelikli liseleri bilmek yani tercih konusu YGS'de dikkat edilmesi gereken tek konu değil elbetti. MEB'in açıklaması ve yayınladığı kılavuzu iyi okumak gerekiyor. İşte detaylar...
Milli Eğitim Bakanlığı 10 Nisan akşamı resmi internet sitesinde Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzunu yayınladı. Klavuzda MEB sınavla öğrenci alacak okullar yani nitelikli liselere yer verildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 29 Aralık 2017 tarihinde yayımladığı sınav takvimi ile LGS'nin tarihi 2 Haziran 2018 olarak duyurulurken, başvuru şartları, sınav giriş yeri belgelerinin yayınlanma zamanı da netleşmişti. MEB kılavuzu yayınlarken, başvuru tarihini de paylaştı ve diğer şartları ilan etti.
Açıklamada “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır" ifadelerine yer verilirken, isteğe bağlı YGS'ye başvuru tarihleri 11-18 Nisan 2018 olarak verildi. Başvurular elektronik ortam üzerinden öğrencinin öğrenim gördüğü okullarda yapılacak.
Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurtdışındaki öğrencilerinin başvuru işlemleri: 
Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri ise Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecek. Yurt dışında e-Okul Sistemi’ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları üzerinden yapacak.
YGS'DE DİĞER ÖNEMLİ DETAYLAR
MEB'in nitelikli liseler listesini de yayınladığı kılavuzda detaylarına yer verdiği açıklamada öne çıkan diğer noktalar şöyle:
Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerindeki bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.
Merkezî Sınav; 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.
Sınavın iki bölümü arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacaktır. Bu sürede öğrenciler okullarından ayrılamayacaklardır.
Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.
Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.
Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.
Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacaktır.
2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu için Tıklayın
Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı