27.05.2020 08:19:00
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Su “Olmazsa Olmaz”

Bolu ilimizde su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadığını ifade eden Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada; “Bolu'da bugüne kadar 1 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesis ile Bolu şehir merkezine yıllık toplam 20,50 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz” dedi.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : BOLULULAR30 Mart  2020 Pazartesi - 01:46
DSİ: Bolu’ya yıllık 20,50 milyon m3 içme suyu sağladık
Devlet Su İşleri tarafından Bolu'ya son 17 yılda yapılan yatırımlarla ilgili açıklama yapıldı.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bolu’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bolu ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yapıldı. Bolu şehir merkezine yıllık 20,50 milyon m3 içme suyu sağladık. 307 bin kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. 3 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 8460 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 5,5 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 38 derenin ıslahını tamamladık.
Sulama Projeleri Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı
Son 17 yılda tamamlanan 2 adet sulama tesisi ile toplam 8 bin 460 dekar zirai arazinin sulanması sağlandı. Böylece çiftçilerimize yıllık 5,5 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 1 adet sulama tesisimizin inşaatına 2020 yılında devam edeceğiz. Ayrıca Bolu’nun bereketli topraklarına 13 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz. Bolu’nun su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle Bolu’ya bugüne kadar 3 baraj ve 1 gölet yaptık. 3 adet barajın (Tekke Barajı, Hasanlar Barajı ve Dedeler Barajı) inşaat çalışmaları devam ediyor.

Su “Olmazsa Olmaz” Olarak Nitelendirilen Temel Bir İhtiyaçtır
DSİ tarafından yapılan tüm içme suyu faaliyetleri (isale hatları, arıtma tesisleri vb.) ile hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız. Gayemiz, içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmaması ve tüm halkımızın insan sağlığına uygun, güvenilir su içmesini sağlamaktır.
Bu kapsamda Bolu’da bugüne kadar 1 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesis ile Bolu şehir merkezine yıllık toplam 20,50 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz. Ayrıca 1 adet içme suyu tesisi ( Karadere İçmesuyu Tesisi ) inşaat çalışmaları devam etmekte, 2 adet içme suyu tesisi (Tekke Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisi, Tekke Barajı İçmesuyu Tesisleri) projeleri hazır olmakla birlikte Tekke Barajı inşaatının tamamlanması ile yapım aşamasına geçilecek.

Bolu İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz
Olağan bir doğa olayı olmasına rağmen, bilinçsiz insan faaliyetleri sebebiyle felakete dönüşebilen taşkınlar tüm dünyada ve ülkemizde büyük can ve mal kayıplarına yol açıyor. Genel Müdürlüğümüz işletmeye aldığı akarsu ıslah ve taşkın kontrol tesisleri ile hem taşkın ihmalini azaltmaya hem de muhtemel taşkın zararlarını asgari seviyeye indirmeye çalışıyor.
Bolu için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda 38 adet dere ıslah tesisi yaparak, Bolu şehir merkezi ve 40 meskûn mahal, 1.350 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 3 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam ediyor.Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar
Ramazan /
31.03.2020 14:50:32
Tertemiz derelere kanalizasyonlar veriliyor köyler kendi imkanlarıyla yaptıkları atık suları derelere verildi bu yapılan kanalları lütfen belediyeler veya özel idareler biran önce arıtma tesisi yapsalar iyi olmazmı

YAZARLAR

Tamamı