28.01.2021 12:22:20
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

SUYA YİNE ZAM YOK!

Bolu Gerede Belediyesi yaptığı duyuruda suya bu yılda zam yapılmayacağını belirterek, vatandaşların menfaatinde kararlar almaya devam ediyor.

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : BOLULULAR18 Aralık  2020 Cuma - 02:04
Gerede Belediyesi Suya Zam Yapmama Kararı Aldı
Bolu Gerede Belediyesinin geçtiğimiz günlerde gerçekleşen aylık Meclis Toplantısında Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın sunduğu teklif ile suya yine zam yapılmaması oy birliği ile kabul edildi. Ülkemizde yaşanan kuraklıktan kaynaklı su seviyelerinde ki düşüş nedeniyle su depolarından su motorları ile ilçeye su gelmekte olup, bu da belediyenin elektrik maliyetine yansımaktadır. Suyun maliyetleri Gerede Belediyesi’ne yük olmaya devam etmesine rağmen, 2020 yılında yaşanan Pandemiden dolayı vatandaşların ekonomisine getirdiği yük sebebiyle Gerede Belediyesi suya zam yapmama kararı aldı. Gerede Belediyesi 2017’den bu yana suya zam yapmayarak vatandaşların temel ihtiyacını en uygun rakamlarla karşılamaya devam edecek.
Evsel Atık 2 Dönemde Tahsil Edilecek
Suya zam yapılmamasının teklif edilip oy birliği ile onaylandığı Gerede Belediyesi aylık Meclis Toplantısında evsel katı atık konusu da görüşüldü. Su faturaları üzerinden tahsil edilen ve vatandaşlar nezdinde tepkiye sebep olan Evsel Katı Atık yine Belediye Meclis Toplantısında alınan kararla 2021 yılından itibaren Emlak Vergileri ile birlikte tahsil edilecek. Devlet tarafından 2010 yılında yasal olarak Belediyeler tarafından alınması tebliğ edilen ve 2012 yılından itibaren de tahakkuk ettirilerek vatandaşlardan alınan; evsel katı atık ücretlerinde belediyemiz tarafından herhangi bir artış yapılmamıştır. Evsel katı atık toplama ve bertaraf maliyetleri 2012’den 2020’ye giden süreçte 700.000 TL’den 2 Milyon 121 bin TL’ye yükselerek maliyetlerde yaklaşık %300 artış gerçekleşirken Belediye bütçesinde zarar oluşturdu. Bu maliyetlerin belediye tarafından en azından %70’nin karşılanması için tarifelerde yeniden düzenlemeler yapıldı. 8 yıldır fiyat artışı yapılmayan evsel katı atık ücretleri 2012 yılında meskenlerde yıllık 54 TL + KDV iken maliyetlerde oluşan artış sebebiyle bu yıl güncellenerek; meskenlerden yıllık 96 TL + KDV olarak tahsil edilmesine karar verildi. Su faturalarındaki ve kart ile su yükleme alımlarında ki evsel katı atık ücreti su işlemlerinden ayrılarak, emlak vergisi ile aynı dönemde 2 taksit ödenmesi konusunda oy çokluğu ile Belediye Meclisinde onaylandı. Alınan karar ile birlikte vatandaşların su faturasına ve kart ile su alımlarında ki evsel katı atık ücreti ortadan kalkarak vatandaşa kolaylık sağlandı. Yılda 2 taksit olarak ödenen emlak vergisi gibi evsel atık ücretleri de aynı şekilde ödenecek. Çevre belediyeler kapsamında yapılan araştırma neticesinde; örnek olarak Bolu Belediyesi yıllık evsel katı atık tarifesi meskenlerde 2020 yılında 160 TL olarak uygulanırken 2021 yılında 170 TL + KDV olarak karar alındı.