27.05.2020 09:49:56
USD (Alış - Satış) : 2.91 - 2.93 EUR (Alış - Satış) : 3.27 - 3.30

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

Askerlik çağına gelenlerin merak ettiği yeni askerlik sistemiyle ilgili gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Bedelli askerlik, yedek astsubaylık, lise ve altı mezunlarına 6+6 askerlik formülü hakkında beklenen detaylar haberimizde..

Editör : Dörtdivan DünyasıKategori : GENEL19 Şubat  2019 Salı - 12:14
İşte Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Önemli Açıklamalar..
Askerlik çağına gelenlerin yeni askerlik sistemiyle ilgili beklediği cevap aranan sorular hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu..
Askerliğini henüz yapmamış olanlar yeni askerlik sistemi detaylarını araştırmayı sürdürürken açıklamalar gelmeye devam ediyor. Erdoğan, lise mezunlarının 6+6 aylık askerlik yapacağını, 12 aylık yedek subaylık uygulamasının devam edeceğini ve bedelli askerliğin kalıcı hale geleceğini açıkladı.
BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELİYOR
Yeni askerlik sistemi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler” dedi.
İlk etapta her yıl 145 bin kişinin bedelli askerlikten yararlanabileceğini vurgulayan Erdoğan, “Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor. Böylece gençlerimiz için askerlik görevi bir yük olmaktan çıkıyor. Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz” açıklamasında bulundu.
12 AYLIK YEDEK ASTSUBAYLIK UYGULAMASI
Yeni askerlik sistemi hakkında açıklamalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var.”
“Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.”
LİSE VE ALTI MEZUNLAR İÇİN 6+6 ASKERLİK SİSTEMİ
Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, “Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar” dedi. (Kaynak: sozcu.com.tr)
 
Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı